kabel ftp utp 6 kategoria

Podstawy oznaczeń – kabel FTP/UTP

Jeśli nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie okablowania, liczne oznaczenia mogą przysporzyć nam nieco kłopotów. Wybór odpowiedniej skrętki komputerowej może stać się łatwiejszy, jeśli poznamy ich podstawowe parametry oraz różnice między kablem FTP i UTP. Sprawdźmy, z czym możemy się spotkać w czasie okablowywania mieszkania i wybierania skrętki.

Kategorie skrętki komputerowej

Bardzo częstym parametrem, z którym mamy do czynienia jest kategoria skrętki. Jeśli chcemy korzystać z płynnego przesyłu sieci lepiej nie wybierać standardu poniżej 5/5e. Jego zastosowanie znajduje się przy protokołach z dużą szybkością bitową np. FastEthernet 100Base-TX, GigabitEthernet albo 1000Base-T.

Kategoria 6 stosowana jest przy ATM622, GigabitEthernet 1000Base-T, które mają bardzo dużą szybkością bitową. Nieco lepsza jest kategoria 6A – to właściwie ostania, która działa na złączu RJ45.

Bardzo nowoczesne są natomiast kategorie 7 i 7A – pierwsza działa z protokołem przyszłościowy takim jak 10GBase-T i gwarantuje transmisję wideo wysokiej jakości oraz zaawansowane współdzielenie aplikacyjne kabla (3-play). Obie kategorie mają złącze GG45 albo TERA. Na potrzeby domowe nie są nam potrzebne tak wysokie klasy skrętek. Kabel FTP/ UTP wykorzystuje dużo niższe kategorie.

 

Oznaczenia skrętki komputerowej

kabel ftp utp przekrójIstnieje ogólny schemat oznaczenia: XX/YY. Zaczynając od końca – YY wyraża pojedynczą parę żył w jaką może mieć kabel (FTP/UTP czy jakikolwiek inny). A XX jest sumą tych żył, czyli odnosi się do całego kabla.

Wyróżnia się:

U – nieekranowane,
F – ekranowane folią,
S – ekranowane siatką,
SF – ekranowane folią i siatką.

W tym artykule interesuje nas kabel FTP. UTP to kolejny ważny rodzaj, na którym się skupimy. Kabel UTP może być nieekranowany – oznacza się go wtedy: U/UTP, foliowany – F/UTP albo ekranowany folią i siatką – SF/UTP.

W przypadku oznaczenia U/FTP mamy do czynienia ze skrętką, której każda para jest w osobnym ekranie z folii. W przypadku F/FTP wybieramy skrętkę z każdą parą w osobnym ekranie z folii, ale jeszcze dodatkowo w ekranie z foli. Bardzo wytrzymały jest kabel SF/FTP – skrętka z każdą parą foliowaną, a dodatkowo znajdują się w ekranie z folii i siatki.

Kabel FTP / UTP – propozycje modeli

kabel ftp utp przekrojeAby łatwiej było nam zrozumieć oznaczenia z jakimi możemy się spotkać, przeanalizujemy konkretny przykład. Pierwszy jest Kabel Bitner U/UTP 4x2x0,5 kat.6 LSOH. Jest to kabel, którego używa się do sieci komputerowych, przy transmisji danych, dźwięków i obrazu TV. Układa się go wewnątrz budynków i w miejscach o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych ponieważ nie rozprzestrzenia on płomienia. Jak widać po oznaczeniu U/UTP kabel jest nieekranowany.

Kolej na kabel FTP (UTP posiada również inne warianty), który zastosujemy do sieci przemysłowych. Kabel Bitner S/FTP 4x2x23 AWG cat.7 1000MHz LSOH sprawdza się w pracy w sieciach komputerowych, w których wykorzystywane jest pasmo częstotliwości do 1000 MHz. Sprawdzi się również przy transmisji danych, dźwięku i obrazu telewizyjnego. Jak widać po oznaczeniu kabel ten jest ekranowany. Co więcej, ekranowanie to jest wspólne i indywidualne par dodatkowo, co jest niezwykle istotne. Taka cecha wpływa bowiem na poprawę parametrów teletransmisyjnych oraz skutecznie chroni przed zakłóceniami zewnętrznymi.

Po tak wnikliwej analizie, bez obaw możemy udać się do sklepu i wybrać odpowiedni kabel FTP/UTP i zrobić pierwszy krok do naszego okablowywania.

Reklamy